Základní informace o plemeni

Originální název plemene : Griffon Belge (Grifonek belgický-BEG) Griffon Bruxellois (Grifonek bruselský-BRG) Griffon Brabancon (Grifonek brabantský-BAG)

Země původu : Belgie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Doprovodný pes

Využití dnes : Společník
Průměrná délka života : 13 - 16 let
Hmotnost : 3,5 - 6 kg
Výška : 21 - 28 cm


Historie
Všechny tři typy belgických grifonků jsou ve své podstatě jen obměnou jednoho a téhož plemene. Belgičtí grifonci patří mezi skupinu pinčů, a tito malí, chlupatí psíci existovali snad od věků a vyskytovali se po celé Evropě. Předchůdci grifonků bývali společníky kočích, pomáhali jim střežit převážené zboží a přebývali ve stájích, proto se tomuto psíkovi říkalo také stájový pinč. Někteří z nich také pobývali v domech kupců, řemeslníků a dělníků a střežili jejich domy, sklepy a dílny. Snad nejvíce byl tento psík rozšířen v Belgii. V roce 1880 byl bruselský grifonek vybrán za nejlepšího psa výstavy, která se v tomto roce konala v Bruselu. Od této doby se v Belgii začalo s jeho plánovitým chovem. Belgičtí chovatelé se rozhodli pozměnit trochu vzhled grifonků tak, aby měl typicky kulatou hlavu s velmi krátkým nosem a rozcuchanou srst. Experimentovali proto s přidáním krve mopse, jorkšírského teriéra, a také King Charles španěla, aby v roce 1904 zpracovali první standard plemene.

Typy
Toto plemeno se dělí do tří variet – belgický grifonek, bruselský grifonek a brabantský grifonek. Liší se od sebe pouze barvou a strukturou srsti a v jednom vrhu se mohou objevit všechny tři variety.
Všeobecný vzhled
Tento společenský psík má širokou, kulatou hlavu s velkýma, kulatýma očima černé barvy. Dolní čelist je vysunutá dopředu, tvoří výrazný předkus. Uši jsou malé, vysoce nasazené s dostatečnou mezerou od sebe. Nekupírované uši by měly být polovzpřímené a dopředu klopeně nesené. Příliš velké nebo po stranách hlavy dolů visící uši jsou nežádoucí.Tělo je čtvercové, s širokým, hlubokým hrudníkem, a krátkým, rovným hřbetem. Ocas je nesen v prodloužené linii hřbetu.
Vylučující vadou u těchto psů je světlý čenich, světlé drápky a bílé znaky na srsti.
Srst a barva srsti
Srst bruselského a belgického grifonka má stejnou strukturu, je polodlouhá, bohatá, tvrdá a drátovitá, nepřiléhá k tělu a působí rozcuchaně. Bruselský grifonek má barvu srsti červenou, jako liška, oproti tomu belgický grifonek je černý nebo černý s pálením. Brabantský grifonek má srst krátkou a hustou, v barvě červené,černé, nebo černé s pálením.

Povaha
Tento psík je velmi veselé povahy, je plný života, zvědavý a vždy připravený rozveselit svého pána. Je velmi temperamentní a pohotový, a přestože je malý vzrůstem, je velký duchem a umí být i velice odvážný.
Společenská charakteristika
Vztah k pánovi lze u grifonka charakterizovat jako citovou závislost. Není příliš samostatný, celý den by nejraději trávil po jeho boku. K rodině je také velmi přítulný a milý. Velmi dobře dokáže rozpoznat, kdo je na návštěvě vítán, a kdo ne. Milé hosty srdečně vítá a ochotně se s nimi přátelí, nevítaným hostům dá najevo svou nedůvěřivost. S cizími psy si velmi dobře rozumí a nevyvolává žádné konflikty. K ostatním zvířatům v domě se chová přátelsky a akceptuje je, dokáže se dokonce velmi dobře smířit i s kočkou.
Vztah k dětem
Všeobecně se dá říci, že grifonek je pravým společníkem dětí. Nikdy nepokazí žádnou zábavu a velmi ochotně se účastní všech dětských her. Pokud jde o zábavu, je neúnavný. I děti by však měly být poučeny o tom, že pes není jejich hračka, a že je nutné respektovat jeho potřeby.

Výchova
Grifonek je lehce cvičitelný pes, při jeho výchově je však nutná důslednost, spojená s laskavým přístupem. Hrubé zacházení je naprosto nevhodné. Grifonci se velmi dobře a ochotně učí, obzvláště pokud vidí, že to udělá radost jejich pánovi. Tito psíci nemají sklon k dominanci a svému majiteli se většinou ochotně podvolují, to však neznamená, že nepotřebují odmalička důslednou výchovu.

Držení
Díky svému malému vzrůstu je grifonek ideálním společníkem do městského bytu. V bytě tráví rád čas například na balkoně, odkud zaujatě pozoruje, co se děje v okolí. Velmi dobře se také cítí v domku se zahradou, na které může celý den dovádět.

Pracovní využití
Toto plemeno nemá žádné pracovní využití, je to společník člověka. Velmi dobře lze grifonky využít v canisterapii.

Pohyb
Grifonci jsou velmi aktivní a temperamentní psíci, kteří vyžadují hodně pohybu a zaměstnání. Nejraději tráví čas hrou se svým pánem nebo členy rodiny na dlouhých procházkách.

Péče
Péče o srst brabantského grifonka je snadná, stačí občasné kartáčování, u dlouhosrstých grifonků je nutné denní kartáčování a česání, několikrát do roka se doporučuje provést lehké trimování. Tomuto psíkovi je nutné denně čistit oči a kožní záhyby na nose, aby nedošlo k vytvoření zánětu.

Využití ke hlídání
Ačkoliv jej nelze považovat za opravdového hlídače, grifonek nenechá nikoho překročit práh domu a hlasitým štěkotem vždy nevítaného návštěvníka ohlásí.
Vhodné sporty
Agility
více o agility zde: https://www.klubagility.cz
Zvláštnosti plemene
Grifonci mají svůj specifický vzhled, který nemusí ladit každému oku. Pokud uvažujete o pořízení grifonka, rozhodně by to nemělo být proto, že je jeho vzezření extravagantní, a že bude považován za ozdobu domu nebo legraci. Je nutné seznámit se předem s jeho vynikajícím charakterem, a vidět v něm zábavného a originálního společníka, kterému je potřeba věnovat mnoho času a pozornosti, ne karikaturu. Majitel grifonka by neměl podléhat módě, měla by v něm být alespoň špetka originálnosti.
Příprava na výstavu
Na tuto událost je vhodné začít psa připravovat již ve věku štěněte. Naučte ho stát ve výstavním postoji, ve kterém vyniknou jeho přednosti. Také ladný pohyb ve výstavním kruhu přispívá k dobrému hodnocení psa, naučte jej proto perfektní chůzi na vodítku a ovladatelnosti. Na výstavu má být pes předveden v co nejlepší kondici, chrup by měl být zbaven zubního kamene, zvukovod čistý, drápky krátké a i jeho srst by měla být čistá a pěkně upravená. Srst tohoto psa je na výstavu potřeba upravit trimováním. Důležité je i chování psa, na rušnou atmosféru výstavy jej můžete navyknout tak, že se nejdříve zúčastníte se svým psem jako pozorovatel. Rozhodčí může kontrolovat také skus a samcům varlata, proto připravte svého psa na to, že se jej může dotýkat i cizí osoba.
Výživa štěněte
Jako každé jiné štěně, potřebuje i štěně grifonka pro svůj zdárný růst velmi kvalitní stravu, která obsahuje nejen všechny důležité živiny, ale také vitamíny a minerální látky. Ve specializovaných obchodech vybírejte krmivo, které je označeno jako vhodné pro štěňata malých plemen.
Výživa dospělého psa
Dospělý grifonek má poměrně malou spotřebu krmiva. Proto je dobré zjistit, jaká dávka psovi dostačuje a zbytečně ho nepřekrmovat. Využijte toho, a krmte psa pouze kvalitní stravou. Ve specializovaných obchodech můžete vybrat kompletní granulované krmivo pro dospělé psy malých plemen, které bude vašemu pejskovi určitě vyhovovat velikostí a tvarem granulek.
Výživa starého psa
Nároky na výživu se u starších psů mění. V závislosti na stárnutí organismu a změnách metabolismu je vhodné nabídnout jim odlehčenou stravu pro psy seniory, která je dnes běžně k dostání ve specializovaných prodejnách.
Dovětek pro budoucí majitele
Tomuto milému psíkovi není co vytknout. Splňuje všechny předpoklady k tomu, aby byl ideálním městským psem, a pokud se rozhodnete pro toto plemeno, bude po vašem boku stát oddaný, inteligentní a příjemný přítel a ochránce.